Bożonarodzeniowa izba
Świąteczna aranżacja naszej stałej wystawy „W izbie” daje możliwość zapoznania się z najrozmaitszymi zabytkowymi i tradycyjnymi ozdobami związanymi z Bożym Narodzeniem na przedwojennym Dolnym Śląsku i w różnych regionach Polski.
Na czasowej edukacyjnej prezentacji można zobaczyć m.in. zabytkowe formy do wyciskania pierników figuralnych, przedwojenne pocztówki świąteczne, przykłady sztuki sakralnej, przedwojenne elementy przebrań kolędniczych i jasełkowych, szopkę krakowską z 1995 oraz inne dekoracje.
Ciekawostkami regionalistycznymi są m.in. współczesna próba rekonstrukcji Piernika Lessinga (Lessing-Pfefferkuchen), którego tradycja sięga połowy XVIII wieku i wrocławskiego piernikarstwa, korony jasełkowe Królów pochodzące z przedwojennego Śląska, szopka krakowska Andrzeja Morańskiego (1947-1997) – znakomitego szopkarza z Kamiennej Góry.
Izbę zdobi wiele współczesnych, ale tradycyjnych ozdób, jak świat, czyli dekoracja klejona z opłatka przypominająca bombkę, znana w polskiej tradycji co najmniej od XVII wieku. Tradycje zachodnie reprezentuje Weihnachtspyramide – drewniana ozdoba świąteczna związana z dziedzictwem snycerskim saskich Rudaw, która popularna była na przedwojennym Śląsku.
W zaaranżowanej izbie zobaczyć też można „Dziadka do Orzechów” – romantyczną baśń bożonarodzeniową Hoffmanna, który był mieszkańcem Głogowa i kuracjuszem w Cieplicach Śląskich, starym uzdrowisku leżącym 25 km od Kamiennej Góry. Są także współczesne pierniki, w tym figuralne oraz domki z pierników (piękny piernikowy kościółek podarowała nam podczas tegorocznego Jarmarku Świątecznego czeska rzemieślniczka Jana Holečková). Na uwagę zasługują różne rodzaje szopek, w tym szopka z liści kukurydzy, szopka z włóczki czy wspominana już szopka krakowska (tradycja wykonywania tych szopek została wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO).
Prezentacja ma charakter edukacyjny jest wykorzystywana jako element pokazowej lekcji muzealnej na temat tradycji Bożego Narodzenia i dziedzictwa materialnego związanego z obchodami świąt.