Baśnie Andersena w twórczości czeskiej malarki

W ramach projektu Jedność w różnorodności – dni polsko-czeskie prowadzonego przez Miasto Kamienna Góra na muzealnym dziedzińcu 9 sierpnia zaprezentowana została twórczość artystki z Czech, z miasta partnerskiego – Trutnova. Alena Valentová przedstawiła ilustracje zainspirowane twórczością Hansa Christiana Andersena.

Alena Valentová urodziła się w Trutnovie w 1983 roku, gdzie mieszka ze swoją rodziną. Od 2002 roku zajmuje się pracą graficzną i designerską. W latach 2013-2019 była członkinią Stowarzyszenia Artystów Podkrkonošskich. Alena zdobyła przydomek „czarna malarka", który zawdzięcza swojemu „czarnemu" okresowi twórczości.

Ilustracje zaprezentowane na wystawie „Baśnie Hansa Christiana Andersena" powstały w ciągu dwóch miesięcy. Autorka poznała twórczość literacką Andersena już w dzieciństwie, począwszy od jej ulubionej „Dziewczynki z zapałkami".

„Ilustrowanie książek zawsze było moim marzeniem" – mówi  trutnovska malarka, która artystycznie i osobiście zżyła się z duńskim bajkopisarzem.