Pożegnanie ze Skandynawią
Artyści, regionaliści, miłośnicy historii i sztuki z Kamiennej Góry i regionu spotkali się na finisażu wystawy „Kierunek północ”. W czwartek 24 października w Muzeum Tkactwa odbyło się oficjalne zakończenie, trwającej od wakacji, wystawy malarstwa skandynawskiego. Gościem specjalnym wieczoru był kolekcjoner, Jerzy Kowalów, który zaprezentował swoje zbiory.
Licznie zgromadzona publiczność najpierw wysłuchała wykładu z prezentacją na temat skandynawskich i nordyckich ciekawostek związanych z naszym regionem. Zestaw 15 kontekstów kultury i historii zebrał i przedstawił Robert Główczyk. Dotyczyły one m.in. szwedzkich, norweskich czy duńskich, osiągnięć naukowych i zawodowych osób urodzonych w Kamiennej Górze, historycznej obecności mieszkańców krajów północy na naszym terenie, a także architektonicznych i artystycznych inspiracji Skandynawią na Dolnym Śląsku.
W części oficjalnej kolekcjoner Jerzy Kowalów opowiedział o kulisach swojej pasji i zbiorach malarstwa skandynawskiego. Uczestnicy spotkania mogli porozmawiać z gościem, a także obejrzeć jego kolekcję. Wystawa „Kierunek północ” została przygotowana w oparciu o dzieła sztuki z XIX i XX wieku, tematycznie związane z motywem morskim. Przez kilka miesięcy w salach muzealnych zaprezentowanych było ponad 20 dzieł sztuki, głównie malarstwa.
Po części oficjalnej zaprosiliśmy uczestników wieczoru na wytrawne przekąski. Na stołach nie mogło braknąć morskiego przysmaku, królował więc śledź.
W finisażu licznie wzięli udział mieszkańcy miasta i regionu, w tym honorowi obywatele Kamiennej Góry Apollonia Lulek i Bogdan Adamus, sekretarz miasta Mariusz Pawlak, dyrektor Centrum Kultury Piotr Słowiński, kamiennogórskie środowisko artystyczne, przewodnicy PTTK, kamiennogórskie środowisko seniorskie związane z Karkonoskim Uniwersytetem Trzeciego Wieku, regionaliści z ziemi kamiennogórskiej i sąsiednich regionów, a także młodzież - członkowie Szkolnego Koła Historycznego ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kamiennej Górze.