Tkactwo w słowie
W sobotę 14 września w Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa odbyło się wyjątkowe wydarzenie. Z okazji 180. rocznicy wybuchu najsłynniejszego buntu śląskich tkaczy mieszkańcy Kamiennej Góry czytali dawną i współczesną poezję poświęconą trudom życia włókienników.
Do udziału w spotkaniu "Tkactwo/Poezja 1844/2024 wspólne wątki - wokół fenomenu poezji czasów buntu na Dolnym Śląsku" muzeum zaprosiło byłe pracownice i pracowników zakładów włókienniczych i odzieżowych, a także lokalnych twórców poezji.
Uczestnicy spotkania zaprezentowali wybór 8 utworów poetyckich i dramatycznych z XIX wieku. Były to wiersze i fragment „Tkaczy” Gerharta Hauptmanna – śląskiego noblisty. Dzieła literackie (w oryginale niemieckojęzyczne) powstały w reakcji na los biednych śląskich tkaczy i bunt w czerwcu 1844 roku. Wiersze i fragment sztuki o bardzo trudnej, emocjonalnej tematyce zebranym zaprezentowali we wspaniałych interpretacjach lokalni amatorzy recytacji:
Heine „Tkacze śląscy” - Elżbieta Waszkiewicz
Pfau „Tkacz lnu” - Bolesław Szewczyk
Dronke „Żona tkacza” - Anna Drynkowska
Aston „Pieśń śląskiej tkaczki” - Elżbieta Waszkiewicz
Otto „W karkonoskiej dolinie” - Anna Drynkowska
Freiligrath „Ze śląskich gór” - Grażyna Hordyczko
Schults „Nowa pieśńo tkaczach” - Elżbieta Waszkiewicz
Hauptmann „Tkacze” (fragment) - Bożena Mazur
Większość wierszy została zaprezentowana po raz pierwszy. Spolszczenia autorstwa pracownika muzeum, Roberta Główczyka, powstały specjalnie na to wydarzenie. Autor tłumaczenia opowiedział w skrócie o przyczynach, przebiegu i skutkach buntu tkaczy śląskich z Gór Sowich w 1844 roku. Prezentacja obejmowała również dokumenty ikonograficzne związane z życiem tkaczy w XIX wieku, w tym prezentację znanego cyklu prac plastycznych Käthe Kollwitz.
Podczas spotkania odczytane zostały również utwory współczesne, napisane przez lokalnych twórców. Była to poezja inspirowana trudną pracą i bolesnym losem pracowników zakładów włókienniczych w Kamiennej Górze w XX wieku.
Swoje utwory przeczytali: Jolanta Gicala, Bolesław Szewczyk i Bożena Mazur.
Siła, wymowność, piękno i przekaz utworów zainspirowały zebranych do dyskusji przy ciepłej herbacie i poczęstunku. W wydarzeniu wzięli udział mieszkańcy Kamiennej Góry. Wśród gości była również Violetta Majak, wiceprzewodnicząca Rady Miasta Kamienna Góra.