Muzealnicy w gościnie: Chrośnica, Wałbrzych, Žacléř, Wrocław

W październiku muzealnicy z Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze wzięli udział w kilku intersujących wydarzeniach kulturalnych na Dolnym Śląsku i w Czechach, reprezentując naszą instytucję i promując naszą działalność naukową i kulturalną.

5-6 października w Chośnicy koło Jeleniej Góry odbył się Dzień Tkactwa. Wydarzenie promowało 10-lecie Ekomuzeum Tkactwa i Barwienia Naturalnego, które działa Chrośnicy. Organizatorzy przygotowali szereg działań i spotkań. Jedną z prelegentek wydarzenia była dyrektor Małgorzata Ogonowska z Muzeum Tkactwa w Kamiennej Góry. Na zaproszenie organizatorów Dnia Tkactwa  opowiedziała zebranym o historii tkactwa w regionie. Oglądający prezentację poznali nie tylko najważniejsze fakty związane z dziejami tkactwa, ale i wybrane przykłady tkackich muzealiów w naszych zbiorach.

7 października rozpoczął się Wałbrzyski Festiwal Reformacji zorganizowany przez Parafię Ewangelicko-Augsburską w Wałbrzychu. Podczas inauguracyjnego wydarzenia Przemysław Burchardt z Działu Historyczno-Numizmatycznego w Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze przedstawił zebranym wykład na temat Carla Gottharda Langhansa. Pochodzący z Kamiennej Góry architekt doby klasycyzmu był autorem projektu ewangelickiego Kościoła Zbawiciela w Wałbrzychu.

11 października w Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu odbyło się uroczyste podsumowanie tegorocznej edycji międzynarodowej akcji Europejskie Dni Dziedzictwa. Dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu, dr Piotr Oszczanowski wręczył listy gratulacyjne organizatorom wydarzeń. Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze reprezentował Robert Główczyk, który przygotował w tramach EDD wydarzenie pod nazwą „TKACTWO/POEZJA 1844/2024: wspólne wątki”. Spotkanie we Wrocławiu było okazją do zreferowania idei naszego wydarzenia zebranym przedstawicielom jednostek kultury z całego województwa.

12 października wraz z grupą mieszkańców Kamiennej Góry byliśmy z wizytą w czeskim mieście Zacler. Spotkanie odbyło się w ramach realizacji projektu „Zoom na region” z Funduszu Małych Projektów w ramach programu Interreg Czechy – Polska 2021- 2027. Wraz z pracownikami Miejskiego Muzeum w Zaclerzu oraz uczestnikami wycieczki z Polski i Czech zwiedzaliśmy Zaclerz w ramach fotowycieczki. Przeprowadzone zostały warsztaty fotograficzne uwieczniające najpiękniejsze i najciekawsze miejsca w Zaclerzu i okolicy.

gościnnie