Salvador Dali: Boska Komedia

Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze, we współpracy z Epicentrum Art Gallery, zaprasza na wystawę „Salvador Dali: Boska Komedia”. Od 5 marca do 3 kwietnia w muzeum podziwiać można 100 grafik mistrza surrealizmu.

Historia pracy Salvadora Dalí nad „Boską Komedią” Dantego Alighieri to fascynująca opowieść splatająca sztukę, politykę i literaturę. W 1950 roku, by uczcić, przypadające w 1965 roku, 700-lecie urodzin Dantego, włoski rząd zlecił Salvadorowi Dalemu ilustrowanie ikonicznego dzieła włoskiej literatury: "Divina Commedia" Dantego z 1321 roku. Wybór hiszpańskiego surrealisty i skandalisty od początku był kontrowersyjny. Malarz był bardzo entuzjastyczny wobec projektu i głęboko zaangażował się w jego realizację. Zlecenie napotkało jednak opór we Włoszech. Spór eskalował na tyle, że pod presją opinii publicznej, rząd Włoch ostatecznie anulował kontrakt z Dalim. Artysta nie porzucił projektu. Zwrócił się do francuskiego wydawcy, Josepha Forêta, który zgodził się podjąć wydania dzieła. Między 1951 a 1960 rokiem Salvador Dalí wykonał ponad 100 prac w technice akwareli. Każda z nich ilustrowała jedną pieśń „Boskiej Komedii”. Akwarele posłużyły jako podstawa serii drzeworytów przeznaczonych do publikacji. Cykl uważany jest za jedną z najbardziej kreatywnych prac Dalego.

Wystawa zaprezentowana jest w dwóch salach Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze. Dostępna jest od 5 marca 2024 roku do 3 kwietnia 2024 roku.

Zwiedzanie wystawy czasowej „Salvador Dali: Boska Komedia” odbywa się w cenie biletu ulgowego, tj. 10 zł. Wystawę zwiedzić można również w ramach zwiedzania całego muzeum, w cenie biletu zgodnie z cennikiem. Muzeum czynne jest od poniedziałku do piątku w godz. 8.30 do 15.30 (ostatnie wejście na pół godziny przed zamknięciem), a w soboty od 9.40 do 15.00.

salvador-obrazy-01
salvador-obrazy-02