Noc w muzeum

W sobotę 13 maja zaprosiliśmy mieszkańców Kamiennej Góry oraz gości na Noc Muzeów. Przygotowaliśmy szereg atrakcji. Tegoroczną edycję święta muzeów rozpoczęliśmy od koncertu zespołu Rock Tube. Na naszym dziedzińcu zabrzmiały covery przebojów w wykonaniu lokalnych muzyków. Licznie zgromadzona widownia świetnie bawiła się na ponad godzinnym występie. Na najmłodszych zwiedzających czekały warsztaty. Młodzi pasjonaci rękodzieła wykonywali biżuterię z koralików. Po koncercie otworzyliśmy atelier fotografii retro. Fotograf Tadeusz Ferenc przygotował studio, w którym goście mogli zapozować do zdjęć w udostępnionych przez muzeum przepraniach „z epoki” i z rozmaitymi rekwizytami. Pomysł spodobał się i powstało mnóstwo pamiątkowych zdjęć, które wkrótce udostępnimy zainteresowanym.
Dużym zainteresowaniem cieszyła się możliwość zwiedzania muzealnych piwnic. Ponad 100 osób miało okazję zobaczyć zwykle niedostępne, najstarsze części naszego gmachu. Udostępniliśmy do zwiedzania wszystkie wystawy stałe i czasowe, w tym dwie nowe ekspozycje. Nasi goście byli zainteresowani zarówno wystawą rzeźby Piotra Żurawskiego, współczesnego artysty z Dolnego Śląska, jak i wystawą „Wokół stołu”, która prezentuje zabytkową porcelanę oraz srebra stołowe. Na uczestników Nocy Muzeów w naszej izbie ludowej czekał poczęstunek, m.in. swojskie kanapki ze smalcem. Ponad 20 osób skorzystało również z udziału w przygotowanym przez muzeum teście wiedzy o Kamiennej Górze. Ciekawość wzbudziła prezentacja na temat pracy naszej pracowni konserwatorskiej, a dokładnie konserwacji zabytkowych elementów wyposażenia pochodzącego z Kościoła Łaski w Kamiennej Górze.
Zwieńczeniem wydarzenia był nocny spacer. Kilkadziesiąt osób wzięło udział w poznawaniu tajemnic starego miasta. Godzinna wędrówka była okazją do zwrócenia uwagi na intrygujące detale i mniej znane epizody w dziejach Kamiennej Góry.

1-noc-muzeow-1
1-noc-muzeow-2