Kamienna Góra na kilka tygodni stała się polską stolicą koronkarstwa i hafciarstwa. Prace ponad 100 twórców rzemiosła artystycznego z całego kraju zostały zaprezentowane na dwóch wystawach w Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze. Małe dzieła sztuki reprezentują różne techniki oraz regionalne tradycyjne wzornictwo. Bogactwo, siła tradycji oraz umiejętności w dziedzinie tradycyjnych technik zdobienia tkanin są wciąż żywe, co podkreślała dyrektor Małgorzata Ogonowska, otwierając wydarzenie.

7 grudnia w Muzeum Tkactwa odbyło się uroczyste otwarcie dwóch wystaw zorganizowanych w ramach Ogólnopolskiego Konkursu Tradycyjnego Haftu i Koronki. Projekt był finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Muzeum ogłosiło kilka miesięcy temu nabór prac w dwóch kategoriach.

– Wpłynęło ponad 50 koronek i ponad 40 haftów – wyjaśniają Karolina GrochowskaJoanna Stołpiec z muzeum, które koordynowały przebieg konkursu.
Wszystkie prace reprezentują tradycyjne techniki koronkarskie i hafciarskie z różnych regionów, od śląskich po kaszubskie. Wrażenie robią precyzja i kunszt wykonania, treść i styl prac oraz ich forma. Na wystawie zobaczyć można zarówno serwety, jak i parasole, elementy garderoby, akcesoria mody oraz biżuterię. Do konkursu zgłoszone zostały hafty i koronki wykonane zarówno przez panie jak i panów. Zróżnicowany był także wiek uczestników, co pokazuje, że tradycja jest wciąż żywa i znajduje zainteresowanie u młodych pokoleń.
Podczas otwarcia wystaw 7 grudnia, odbyło się również ogłoszenie wyników konkursu. Odczytane zostały nazwiska wszystkich uczestników oraz lista nagrodzonych i wyróżnionych (wyniki prezentujemy w ramce). Zwycięzcom zostaną wręczone nagrody rzeczowe, dyplomy. Dodatkową nagrodą i materiałem promocyjnym zadania jest kalendarz na 2024 rok z fotografiami nagrodzonych i wyróżnionych prac.
Otwarta została również wystawa indywidualna. Swoją twórczość zaprezentowała na niej Elżbieta Jurzysta. Artystka tworzy koronkę czółenkową. Na ekspozycji „Magiczne czółenka” podziwiać można jej pomysłowość i niedościgniony warsztat. Serwety, biżuteria, torebki, ozdoby, odzież – prace artystki oczarowały uczestników wernisażu. Artystka przyjechała do Kamiennej Góry na wydarzenie prosto z Warszawy.

W wernisażu wzięli udział zaproszeni goście, w tym radni miejscy, artyści, regionalni rzemieślnicy, honorowi obywatele miasta i miłośnicy sztuki. Gratulujemy nagrodzonym oraz wszystkim uczestnikom konkursu!

Prace na wystawach można oglądać w ramach zwiedzania Muzeum Tkactwa.

Laureaci i wyróżnieni w Ogólnopolskim Konkursie Tradycyjnego Haftu i Koronki

KORNKI-7
KORNKI-GOWNE
KORNKI-9

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.