Strona główna  //  Wystawy  //  Archiwum wystaw  //  „Surrealizm i oniryzm” - wystawa malarstwa Mariana Wiekiery

Od 11 maja do 31 sierpnia 2013 r. w Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze można było oglądać wystawę kamiennogórskiego malarza, Mariana Wiekiery, pt. „Surrealizm i oniryzm”. Ekspozycja to plon ostatnich dwóch lat twórczości artysty. Obrazy, które powstały w tym okresie, nacechowane są teatralnością przedstawianych tematów. Marian Wiekiera jest bowiem jednocześnie reżyserem i scenografem, który konstruuje narrację w swojej zamkniętej przestrzeni. Umiejętnie dawkuje zdarzenia, które mówią o alienacji, trwaniu, melancholii i przemijaniu. Artysta czerpie tematy z wnikliwej, subiektywnej obserwacji rzeczywistości na bazie własnych przeżyć i doznań.

Marian Wiekiera urodził się w 1950 roku w Kamiennej Górze, gdzie mieszka do dziś. Jest autodydaktykiem. W swojej twórczości zajmuje się malarstwem surrealistycznym, onirycznym, rysunkiem i grafiką (linoryt). W celach poznawczych i doskonalenia warsztatu zwiedzał muzea w kraju i Europie. Wiekiera jest członkiem Stowarzyszenia „Nowy Młyn. Kolonia Artystyczna” w Szklarskiej Porębie, które skupia artystów z Karkonoszy i Gór Izerskich. Kolonie Artystyczne w Szklarskiej Porębie i Kazimierzu Dolnym są jedynymi polskimi koloniami artystycznymi należącymi do Europejskiej Federacji Kolonii Artystycznych Euro–Art (www.euroartcitiest.eu).

Marian Wiekiera wystawia od 1980 r. Zaprezentował swoje prace na ponad trzydziestu wystawach w Polsce, Niemczech, Francji i we Włoszech. Uczestniczył
w międzynarodowej wystawie „Kwadraty Miasta Kothen” 2007-2009, brał udział w Pierwszej Międzynarodowej Wystawie Malarstwa i Grafiki „Barwy Polski
w Rzymie” w 2009.

Obrazy i grafiki Mariana Wiekiery znajdują się w zbiorach Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze, Muzeum Miejskiego „Dom Carla i Gerharta Hauptmannów”
w Szklarskiej Porębie (oddział Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze) oraz w prywatnych kolekcjach w kraju i za granicą. Natomiast przegląd obrazów malarza można znaleźć na jego stronie internetowej: http://www.wiekiera.netgaleria.pl/, w europejskiej internetowej galerii malarstwa: http://www.touchofart.eu lub www.4beauty.com.

• niebo
  • Teatr Wielki 8