Strona główna  //  Wystawy  //  Archiwum wystaw  //  „Zmierzch klasztorów. Klasztory cystersów na Dolnym i Górnym Śląsku”

Od 22 listopada 2012 r. do 22 marca 2013 r. w Muzeum Tkactwa można było oglądać przygotowaną przez Dr. Inge Steinstraßer
z HAUS SCHLESIEN w Königswinter k. Bonn i Fundację Lubiąż dwujęzyczną, polsko-niemiecką, wystawę „Zmierzch klasztorów. Klasztory cystersów na Dolnym i Górnym Śląsku”. Ekspozycja była wzbogacona o eksponaty pochodzące ze zbiorów naszego muzeum.

Od XII wieku zakon cystersów miał znaczący wpływ na religijny, kulturalny i ekonomiczny rozwój regionów Dolnego i Górnego Śląska. Wielowiekowa działalność tej wspólnoty zakonnej również i dzisiaj cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Wystawa „Zmierzch klasztorów” przedstawia historyczny rozwój śląskich klasztorów cysterskich od czasów średniowiecza aż do przejęcia ich przez państwo i kasatę w roku 1810 (czego inicjatorem było państwo pruskie), a następnie dalsze ich losy po radykalnej cezurze w 1945 roku.

Obok Lubiąża, pierwszego cysterskiego klasztoru na Śląsku, zaprezentowane zostały również dolnośląskie opactwa: Henryków, Kamieniec Ząbkowicki, Krzeszów oraz opactwo cysterek w Trzebnicy, a ponadto górnośląski klasztor w Jemielnicy. Część wystawy poświęcono sylwetkom wybitnych osobistości, artystów i opatów: św. Jadwigi, Michaela Willmanna, Arnolda Freibergera oraz Bernarda Rosy, jak również protagonistów sekularyzacji, a zwłaszcza Johanna Gustava Gottlieba Büschinga (1783-1829) – prawnika w służbie administracji pruskiej, archiwisty, którego działania dały początek obecnej Bibliotece Uniwersyteckiej we Wrocławiu. Ponadto przedstawiona została też gospodarka w majątkach cysterskich oraz rozwój dóbr klasztornych już po sekularyzacji.

Wystawie towarzyszył polsko-niemiecki katalog, który można było nabyć w muzeum w cenie 38 zł.

• DSCN9888
  • DSCN9879