Strona główna  //  Wystawy  //  Archiwum wystaw  //  Współczesna tkanina artystyczna

W Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze prezentowane były współczesne tkaniny artystyczne z własnej kolekcji. Od lat 80. ubiegłego stulecia nasze muzeum gromadzi tkaniny unikatowe, autorstwa wybitnych artystów europejskich. Cała kolekcja zawiera sześćdziesiąt tkanin, wykonanych w różnych technikach tkackich. Mieliśmy przyjemność zaprezentować zwiedzającym kilkanaście prac z naszych zbiorów. Wystawa obejmowała gobeliny, kilimy, prace dziergane i plecione. Większość z prezentowanych tkanin pochodzi z lat 1974-1989. Na ekspozycji zawisły prace wyjątkowych polskich artystów, przedstawicieli rozmaitych szkół tkaniny i środowisk twórczych. Należeli do nich uczniowie takich mistrzów jak prof. S. Gałkowski, prof. A. Śledziewska

Prace Ryszarda Kwietnia, Krystyny Mieszkowskiej-Daleckiej, Zofii Matuszczyk-Cygańskiej, Barbary Czerniejewskiej są przykładami autorskich projektów połowy lat 70. i pocz. 80. XX wieku. Z wykorzystaniem własnych technik włókienniczych łączyli różnorodne, bogato barwione surowce. Znakomitym przykładem jest jeden z charakterystycznych dla twórczości Ryszarda Kwietnia, Kastoplot. W muzealnych salach zaprezentowano także gobeliny wrocławskich artystów, przedstawicieli wrocławskiej  grupy "10 x TAK", osób zgromadzonych wokół działań prof. Ewy Marii Poradowskiej-Werlszer. Obejrzeć można m.in. prace E.M.Poradowskiej-Werszler, Marii Teresy Chojnackiej, Krystyny Dyrdy-Kortyki, Agaty Buchalik-Drzyzgi, Bożeny Burgielskiej, Agnieszki Sienkiewicz, Kazimiery Łętowskiej. W zbiorach Muzeum Tkactwa znajdują się także prace artystów z Ukrainy, Czech, Niemiec, Turcji. Na przygotowanej ekspozycji istniała możliwość poznania tkanin wybitnych, utytułowanych przedstawicieli sztuki włókna, laureatów wielu nagród i wyróżnień. Wkrótce katalog tkaniny artystycznej ze zbiorów Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze dostępny będzie na naszej stronie internetowej.

Tkaniny, które znajdowały się na ekspozycji:

Przypływ II, Janina Pol, sizal, bawełna, wełna, technika własna

To było w maju 1945, Barbara Czerniejewska, wełna, sizal, technika własna

Kastoplot RM, Ryszard Kwiecień, sizal, technika własna

Drogi donikąd, Kazimiera Łętowska, wełna, gobelin

Ptak niebieski, Krystyna Dyrda-Kortyka, wełna, gobelin

Rytm czerwony, Krystyna Dyrda-Kortyka, wełna, gobelin

Polska jesień, Ewa Maria Poradowska-Werszler, wełna, len, gobelin

Zielony sen, Krystyna Mieszkowska-Dalecka, sizal, wełna, tworzywa sztuczne, technika własna

Łąka, Bożena Burgielska, wełna, gobelin

Biały sen, Agnieszka Sienkiewicz-Lanckorzyńska, wełna, technika własna