Strona główna  //  Wystawy  //  Archiwum wystaw  //  Ora et labora

Przez ponad rok aż do połowy maja 2013 r. w Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze można było oglądać wystawę Ora et labora (módl się i pracuj, dewiza zakonu Benedyktynów), która przedstawiała historię klasztoru SS. Benedyktynek lwowskich, założonego pod koniec XVI wieku. Od 1946 roku konwent lwowskich Benedyktynek został wysiedlony ze Lwowa i skierowany do Krzeszowa. Od 65 lat SS. Benedyktynki związane są z opactwem krzeszowskim i nadal tu klasztor funkcjonuje. Po raz pierwszy w 500-letniej historii klasztoru Benedyktynek Siostry wypożyczyły eksponaty na wystawę.

Była to prawdziwa prapremiera. Można było bowiem zobaczyć wiele wspaniałych przykładów tekstyliów liturgicznych od XVIII do początku XX wieku, rękopisy, dokumenty, portrety Ksieni - przełożonych tego elitarnego klasztoru, w którym przebywały panny z najzacniejszych rodów polskich. Prezentowaliśmy obrazy szczególnie czczonych świętych w klasztorze lwowskim. Na ekspozycji znajdowały się insygnia władzy przełożonej klasztoru – srebrny pastorał, złoty krzyż i złoty pierścień z ametystem. Wśród unikatów eksponowaliśmy obraz przedstawiający słynną bitwę wojsk Jana III Sobieskiego pod Lesienicami (7 km od Lwowa) z Turkami 24 sierpnia 1675 roku oraz namiot turecki zdobyty wówczas przez Sobieskiego. Namiot został ofiarowany do klasztoru, którego ksienią była wówczas ciotka Jana III Sobieskiego.

Warto dodać, że wspaniałe eksponaty na wystawie, wypożyczone z klasztoru krzeszowskiego dzięki uprzejmości Przewielebnej Matki Reginy Szewczyk OSB, były wspaniale zachowane, ponieważ Siostry bardzo dbają o swoje dziedzictwo przywiezione ze Lwowa.

• Ora et labora (3)
  • Ora et labora (2)