Strona główna  //  Wystawy  //  Archiwum wystaw  //  Śladami Anny świdnickiej

Od 14 grudnia 2015 r. do 11 kwietnia 2016 r. w Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze można było oglądać wystawę pt. "Śladami Anny świdnickiej. Anna świdnicka była córką księcia Henryka II świdnickiego, młodszego brata księcia Bolka II Małego, świdnicko-jaworskiego, ostatniego niezależnego piastowskiego na Śląsku. Matką Anny była Katarzyna, przypuszczalnie córka króla Węgier Karola Roberta Andegawena. Anna urodziła się w 1339 w Świdnicy, była jedynaczką.

Wychowywała się początkowo w Świdnicy na dworze książęcym. Później wychowywała się na, zaprzyjaźnionym z Piastami, dworze węgierskim w Budzie. Opiekowała się nią Elżbieta Łokietkówna, wdowa po Karolu Robercie Andegawenie. W Budzie młoda Anna poznała doskonale obyczaje  dworskie i kulturę humanistyczną.

Elżbieta Łokietkówna i Bolko II Świdnicki zdecydowali, by oddać Annę za żonę czeskiemu królowi  Karolowi IV Luksemburskiemu, późniejszemu królowi niemieckiemu (rzymskiemu), od 1355 cesarzowi . Ślub odbył się 27 maja 1353. Chciał tego bardzo Karol, który pragnął objąć swą władzą księstwo świdnicko-jaworskie – ostatnie niezależne terytorium na Śląsku. Ślub odbył się jednocześnie ze ślubem  króla węgierskiego Ludwika Andegawena.  Przed Anną Karol IV Luksemburski miał już dwie żony: Blankę de Valois i Annę z Palatynatu, obie jednak wcześniej zmarły. W chwili ślubu Karol miał 37 lat, Anna świdnicka zaledwie 14. Małżeństwo było ze sobą spokrewnione w czwartym stopniu, niezbędna była więc dyspensa papieska, którą uzyskał dla młodego małżeństwa arcybiskup praski Arnoszt z Pardubic.

3 lipca 1353 Karol IV i Anna wydali w Świdnicy akt sukcesyjny, który gwarantował po śmierci Bolka II  księstwo dla nich samych, z dożywotnim prawem do opieki nad ziemią księżnej Agnieszce, żonie Bolka II. Jednocześnie Anna wydała dokument gwarantujący dotychczasowe przywileje w księstwach świdnickim i jaworskim.

28 lipca 1353 w Pradze Arnoszt z Pardubic ukoronował Annę jako królową czeską. Zaś 9 lutego 1354 arcybiskup Kolonii Wilhelm von Gennep koronował ją jako królową rzymską w katedrze w Akwizgranie. Na Wielkanoc 1355 kardynał Piotr de Colombieres koronował Annę w imieniu papieża na cesarzową w bazylice św. Piotra w Rzymie. Anna towarzyszyła cesarzowi Karolowi IV w jego podróżach i w polityce – choćby w obradach sejmu Rzeszy w Norymberdze w 1355 i  Metz w 1356.

Karol i Anna mieli trójkę dzieci: Elżbietę Luksemburską (1358 - 1373) żonę księcia austriackiego Albrechta III Habsburga, Wacława IV (1361 – 1419) , króla czeskiego i niemieckiego, oraz trzeciego syna zmarłego po urodzeniu 11 lipca 1362… Tego samego dnia zmarła w połogu cesarzowa Anna, zapamiętana przez ówczesnych jako osoba mądra i piękna. Miała tylko 23 lata…

• PC161426
  • PC161439