Strona główna  //  Wystawy  //  Archiwum wystaw  //  Pranie, prasowanie i higiena dawniej

Od końca lutego 2015 r. do 23 października 2016 r. w Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze można było oglądać wystawę: „Pranie, prasowanie i higiena dawniej”. Wystawa przedstawiała dawne metody i sprzęty służące utrzymaniu tkanin i odzieży w czystości. Ekspozycja podzielona jest na kilka części: kuchnię, strych, miejsce do prania i maglowania oraz  kącik higieny osobistej.

Na wystawie prezentowane były kijanki, tary (drewniane, szklane, blaszane), pralki (z napędem ręcznym, bębnowa, typu „Frania”), aparaty tłokowe do prania, wyżymaczki, żelazka (kasetonowe na duszę, kasetonowe na duszę tzw. wołowy język, na węgiel, na węgiel z kominkiem, gazowe, spirytusowe i elektryczne), podstawki pod żelazka, maglownice, maglowniki, magle ( stołowy, pokojowy, skrzyniowy), model magla i akcesoria związane z higieną osobistą. Na ekspozycji nie brakuje również balii, szaflików, misek, kotłów do gotowania i ... bielizny.

Przedmioty pochodziły ze zbiorów Muzeum Tkactwa, Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego w Ziębicach i od osób prywatnych. Aranżacja wystawy była wzbogacona o przedmioty z Atelier Aleksandry Litwin i fotografie Grzegorza Wiernickiego.

W oparciu o wystawę prowadzone były lekcje muzealne połączone z warsztatami mydlarskimi, podczas których każdy uczestnik wykonywał swoje własne mydełko.

• PICT0133
  • PICT0125