Strona główna  //  Wystawy  //  Archiwum wystaw  //  Kolorowe akwaforty Friedricha Iwana - artysty z Kamiennej Góry

Od 7 maja do 10 września 2012 r. w naszym muzeum gościła wystawa, pochodząca ze zbiorów Haus Schlesien (Bonn), prezentująca kolorowe akwaforty Friedricha Iwana, znanego głównie z pejzaży zimowych. Artysta ten urodził się 8 sierpnia 1889 r. w Kamiennej Górze. Jego ojciec, Franz Iwan, był w tym czasie dyrektorem w zakładach tekstylnych Methner & Frahne.

Po ukończeniu szkoły powszechnej i gimnazjum realnego, już w wieku 14 lat rozpoczął naukę w Królewskiej Szkole Sztuk Pięknych we Wrocławiu. W klasie malarstwa krajobrazowego znanego twórcy pejzaży karkonoskich, prof. Carla Ernsta Morgensterna, opanował sztukę przedstawiania natury przy pomocy środków artystycznych. Od 1910 r. studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Berlinie. Dość wcześnie ujawnił się jego talent do sztuki rytowniczej. Jednak czarno-biała technika drukarska nie wystarczała już Iwanowi jako artystyczny środek wyrazu, bowiem chciał on nadać obrazom również barwę. Zamiast stosowanego wówczas kolorowania odbitek, rozwinął własną metodę tworzenia wielobarwnych akwafort odbijanych z jednej płyty. Ten jego wczesny okres twórczości przerwała służba wojskowa w Kłodzku w latach 1911-1912.

Na początku wojny w 1914 r. Iwan został zmobilizowany. Gdy to tylko było możliwe, także w tym okresie – często przy pomocy najprostszych środków – malował swoje otoczenie. Cztery lata później wrócił ranny do Berlina, a następnie przeniósł się do Karpacza. W 1921 r. poślubił Hedwig Weidler. Z tego związku urodził się syn Klaus. W 1924 r. rodzina przeniosła się do Cunnersdorf (tzw. Mała Poczta) koło Jeleniej Góry.

Friedrich Iwan tworzył na zamówienie akwarele i obrazy olejne, znany był jednak przede wszystkim dzięki swoim kolorowym akwafortom. Ponadto wykonał wiele serii artystycznych pocztówek, malował kartki jubileuszowe i okolicznościowe oraz ekslibrisy dla znajomych. Był również wziętym ilustratorem książkowym.

Po II wojnie światowej Iwan stracił nie tylko dom i dzieło swojego życia, ale był też przez wiele tygodni przetrzymywany przez polską milicję. Po wypędzeniu znalazł się najpierw w Schlitz, a w 1954 r. osiedlił się w Wangen, mieście partnerskim Jeleniej Góry. Zamiast Karkonoszy służyły mu teraz za motyw widoki Alp. W latach 50. XX wieku niespodziewanie pojawiło się w Berlinie kilka płyt miedzianych z okresu przedwojennego. W ciągu następnych dziesięcioleci oprócz nowych akwarel i akwafort artysty wydano wiele odbitek z tych starych płyt.

Iwan zmarł w wieku 78 lat, 8 stycznia 1967 r. w Wangen.

• DSCN0924
  • DSCN0922