Strona główna  //  Wystawy  //  Archiwum wystaw

Od 19 maja 2017 r. do końca lutego 2018 r. w Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze można było oglądać wystawę „W dawnej kuźni”. Ekspozycja pokazywała, jak ważną postacią dla dawnej społeczności był zawód kowala. Było to zajęcie tylko dla wytrwałych. Wyposażenie „profesjonalnej” kuźni zajmowało lata. Dobry mistrz miał dużo rozmaitych narzędzi do obróbki żelaza. Oprócz wyposażenia ważne były umiejętności i doświadczenie. Kowal wytwarzał narzędzia, żelazne części ”zamienne”, nitował i spajał uszkodzone sprzęty, podkuwał konie oraz, w zależności od potrzeby, wykonywał wyroby na zlecenie np. kraty do okien, drzwi dla kościołów czy urzędów.

Czytaj więcej: W dawnej kuźni...
 

Od lipca 2013 r. do końca listopada 2017 r. w Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze można było oglądać wystawę "F.V. Grunfeld - historia fabryki w Kamiennej Górze". Wystawa prezentowała historię działalności kamiennogórskiego przedsiębiorcy i fabrykanta F.V. Grünfelda. Dzieje rodziny oraz charakter produkcji włókienniczej ukazane zostały na bogato ilustrowanych planszach tekstowych. Ekspozycję uzupełniały fotografie, dokumenty firmy Grünfeld, przykłady wyrobów tekstylnych. Zobaczyć można było opracowany opis architektury zabytkowego budynku w Kamiennej Górze, wraz z fotografiami, bogato zdobionych malowidłami, wnętrz. Szczególną uwagę poświęcono oddziałom firmy w Berlinie i Kolonii. Fotografie tkalni, szwalni, oddziału przygotowawczego, oddziałów zbytu prezentują strukturę produkcji fabryki Grünfeld oraz różnorodne rodzaje asortymentu. Na wystawie umieszczono pamiątki dokumentujące, szczególnie obchodzone w Kamiennej Górze, uroczystości jubileuszowe przedsiębiorstwa Grünfeld.

Czytaj więcej: F.V. Grünfeld - historia fabryki w Kamiennej Górze
 

Od stycznia do końca sierpnia 2017 r. w Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze można było oglądać wystawę poświęconą niezwykłej postaci. Ekspozycja powstała z okazji 200-lecia urodzin Johanna Ernsta Benjamina Bilsego - muzycznego geniusza ze Śląska. 

Czytaj więcej: Johann Ernst Benjamin Bilse
 

Od 26 lipca do końca sierpnia 2017r. w Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze można było oglądać wystawę Bodypaintings autorstwa Krzysztofa Czarskiego i Thomasa Kasera. Wystawa składała się z fotografii wykonanych na zlecenie producenta kosmetyków teatralnych Kryolan w Berlinie. Zdjęcia zostały wykonane techniką analogową w 1999 i 2002. Jako kamera służyła Mamiya RZ z obiektywem 140 macro. Obraz został zarejestrowany na negatywie Agfa Portrait. Jedynym warunkiem jaki postawił zleceniodawca  był sposób prezentowania nagości. Narzucone artystom ograniczenia miały na celu uszanowanie zasad obyczajowych i kulturowych  krajów takich jak Singapur, Korea, czy Japonia, gdzie firma Kryolan prowadzi  swoje oddziały. Współpraca z Berlińską firmą kosmetyków teatralnych  Kryolan zaowocowała wydaniem kalendarzy reklamowych w 2000 i 2003. Wystawa powstała we współpracy z fabryką flag Best, która stała się sponsorem wydarzenia i  wydrukowała fotografie na tkaninie. Ekspozycja składa się z 24 prac. Prezentowana była w berlińskiej wieży telewizyjnej, Galerii „Atelier“ w Chełmie Lubelskim oraz w galerii w Łucku na Ukrainie.

Czytaj więcej: Bodypaintings
 

Od 1 marca 2016 r. do 30 kwietnia 2017 r. w Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze oglądać można było wystawę łowiecką pt. „Co w kniei drzemie?”. Była to kolejna okazja do zapoznania się z naszą rodzimą fauną leśną oraz tradycją łowiecką i jej rolą, jaką odgrywa dzisiaj. Od kiedy człowiek pojawił się na Ziemi, musiał przystosować się do warunków panujących w jego otoczeniu. Dziś to człowiek przystosowuje środowisko do własnych potrzeb. Obecnie nasza przyroda jest zależna od nas samych i jeśli ją zaniedbamy, w krótkim czasie możemy przyczynić się do jej zamierania. Największy pozytywny wpływ na utrzymanie naszej fauny mają myśliwi. Prawidłowe utrzymywanie liczebności populacji na danym obszarze stało się priorytetem. Dzięki temu nie dochodzi do przegęszczenia gatunków w danym miejscu i tym samym ograniczone jest zjawisko przejmowania siedlisk przez jedną populację kosztem drugiej.

Czytaj więcej: Wystawa łowiecka "Co w kniei drzemie?"
 
Do góry