Strona główna  //  Muzeum  //  Lekcje muzealne  //  Tematy lekcji muzealnych w Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze

1. Jak to ze lnem było – zajęcia w formie lekcji pokazowej i warsztatów prezentujące historię tkactwa i poszczególne etapy obróbki lnu z wykorzystaniem sprzętów używanych w XIX wieku do przygotowania przędzy i tkanin. Lekcja uzupełniona filmem instruktażowym lub bajką animowaną dla dzieci. Zajęcia połączone z warsztatami tkackimi oraz odbijaniem drewnianych stempli na tkaninie.

2. Pranie, prasowanie i higiena dawniej - lekcja z pokazem eksponatów, praniem na tarze oraz warsztatami robienia mydełek.

3. Lalki świata - lekcja nt. historii lalki, materiałów, z których była tworzona, rodzajów lalek. Zajęcia połączone z oglądaniem kolekcji lalek z całego świata w strojach regionalnych oraz wykonaniem własnej laleczki.

4. Od krynoliny do małej czarnej, czyli jak zmieniała się moda – w oparciu o kolekcję dawnych strojów i akcesoriów mody, uczestnicy poznają zmiany form odzieży na przestrzeni wieków.

5. Od łuczywa do lampy gazowej – historia oświetlenia. Zajęcia z wykorzystaniem kilkudziesięciu eksponatów (zabytkowych lamp, świeczników, uchwytów do łuczywa, żyrandoli) opowiadają historię oświetlenia.

6. Historia książki, papieru, druku – zajęcia z wykorzystaniem starodruków ze zbiorów Muzeum Tkactwa, podstawy kaligrafii, prelekcja na temat zmian w wyglądzie książki. 

7. W izbie – lekcja w dolnośląskiej izbie, traktuje o sposobie urządzania izby, sprzętów wykorzystywanych w dawnym gospodarstwie domowym na Śląsku, lekcja z prezentacją kilkudziesięciu eksponatów związanych z tematem.

8. Zapraszamy do muzeum – czym zajmuje się muzeum, na czym polega praca muzealnika, zabytek, eksponat – wyjaśnienie pojęć, prezentacja dokumentacji prowadzonej w muzeum, zwiedzanie wybranych wystaw.

9. Lekcje na temat historii Kamiennej Góry:

herb Kamiennej Góry

Historia jednego zabytku (ratusz, kościół pw. św. Piotra i Pawła, Kościół Łaski, rynek, zakłady Grunfelda)

10. Tradycje i zwyczaje świąteczne:

Święta Bożego Narodzenia

Andrzejki

Wielkanoc


Koszt lekcji (grupa do 24 osób) – 100 zł
Karnet (5 lekcji muzealnych) – 450 zł

Do góry