Strona główna  //  Muzeum  //  Lekcje muzealne  //  Tematy lekcji muzealnych w Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze

1. Pranie, prasowanie i higiena dawniej – lekcja muzealna połączona z warsztatami mydlarskimi, podczas których każde dziecko wykonuje swoje własne mydełko.

2. Jak to ze lnem było – zajęcia w formie lekcji pokazowej i warsztatów prezentujące historię tkactwa i poszczególne etapy obróbki lnu z wykorzystaniem sprzętów używanych w XIX wieku do przygotowania przędzy i tkanin. Lekcja uzupełniona filmem instruktarzowym lub bajką animowaną dla dzieci. Zajęcia mogą być połączone z warsztatami tkackimi, obejmującymi tkanie na ręcznym krośnie poziomym i na ramach tkackich.

3. Co w kniei drzemie? – lekcja muzealna na wystawie przyrodniczej, na której zgromadzono okazy zwierząt występujących na naszych terenach.

4. Jak powstaje tkanina – uczniowie poznają rodzaje włókien oraz rodzaje tkanin i splotów, rodzaje i budowę krosien ludowych i mechanicznych, zajęcia warsztatowe – tkanie na krosnach i ramach.

5. Ludowe metody zdobienia tkanin – drukowanie przy pomocy stempli do drukowania, metody barwienia tkanin, rodzaje haftu i koronki. Zajęcia mogą być połączone z warsztatami haftu płaskiego i krzyżykowego oraz szydełkowania.

6. Od krynoliny do małej czarnej, czyli jak zmieniała się moda – w oparciu o kolekcję dawnych strojów i akcesoriów mody, uczestnicy poznają zmiany form odzieży na przestrzeni wieków.

7. Śląski strój ludowy – zajęcia w oparciu o bogatą kolekcję elementów dolnośląskiego stroju ludowego z muzealnych zbiorów.

8. Od łuczywa do lampy gazowej – historia oświetlenia. Zajęcia z wykorzystaniem kilkudziesięciu eksponatów (zabytkowych lamp, świeczników, uchwytów do łuczywa, żyrandoli) opowiadają historię oświetlenia.

9. Historia książki, papieru, druku – zajęcia z wykorzystaniem starodruków ze zbiorów Muzeum Tkactwa, podstawy kaligrafii, prelekcja na temat zmian w wyglądzie książki. Lekcja propagująca czytelnictwo.

10. W izbie – lekcja w dolnośląskiej izbie, traktuje o sposobie urządzania izby, sprzętów wykorzystywanych w dawnym gospodarstwie domowym na Śląsku, lekcja z prezentacją kilkudziesięciu eksponatów związanych z tematem.

11. Zapraszamy do muzeum – czym zajmuje się muzeum, na czym polega praca muzealnika, zabytek, eksponat – wyjaśnienie pojęć, prezentacja dokumentacji prowadzonej w muzeum, zwiedzanie wybranych wystaw.

12. Lekcje na temat historii  Kamiennej Góry:

herb Kamiennej Góry

Historia jednego zabytku (ratusz, kościół pw. św. Piotra i Pawła, Kościół Łaski, rynek, zakłady Grunfelda)

13. Tradycje i zwyczaje świąteczne:

Adwent

Święta Bożego Narodzenia

Sposoby przywoływania wiosny

Wielki Post

Wielkanoc

Zielone Świątki i Boże Ciało

14. Lekcje plastyczne:

tematyka: portret, pejzaż, martwa natura

technika: pastel, akwarela, ołówek, węgiel

Wszystkie zajęcia dla dzieci przedszkolnych i w wieku wczesnoszkolnym są połączone z zajęciami plastycznymi.

Koszt lekcji (grupa do 30 osób) – 50 zł
Karnet (5 lekcji muzealnych) – 160 zł