Strona główna  //  Aktualności  //  Biała, szara, czarna. Tkanina artystyczna w Muzeum Tkactwa

W kamiennogórskim muzeum została przygotowana kolejna wystawa tkaniny artystycznej. Prezentowane prace stanowią część bogatej kolekcji Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze. Na wystawie eksponowane są prace takich artystów jak: Maria Teresa Chojnacka, Eva Damborska, Agata Buchalik-Drzyzga, Aleksandra Bibrowicz-Sikorska, Izabella Marcjan, Jadwiga Leśkiewicz-Zgieb, Alina Domańska, Ewa Maria Poradowska-Werszler, Zenovija Shulga, Zofia Szwabowiczowa, Janusz Motylski, Joanna Cichy, Romana Szymańska-Plęskowska, Agnieszka Sienkiewicz-Lanckorzyńska, Ewa Bartosz-Mazuś.

Artyści, których tkaniny zostały zaprezentowane, pochodzą z Polski, Czech i Ukrainy. Reprezentują różne, uznane środowiska twórcze. Dzieła sztuki tkackiej zostały zrealizowane w technikach, charakterystycznych dla wieloletniej twórczości artystów oraz prezentują efekty najnowszych eksperymentów artystycznych w technikach własnych. Prace zgromadzone na wystawie wykonane zostały tradycyjnymi technikami tkackimi (gobelin, kilim), metodami łączenia materii tkanej z plecioną splotami makramy, są przykłady instalacji z klejonego włókna lnianego, obiekty scenograficzne, łączące tkaninę z drewnem, metalem i skórą. Wśród prezentowanych zbiorów znalazły się zarówno tkaniny, które muzeum pozyskało na początku tworzenia kolekcji w latach 70-tych i 80-tych XX, jak i nabytki Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze z lat 2016-2018.

Muzeum planuje cyklicznie prezentować tkaniny unikatowe ze zbiorów własnych.

• tkanina 7
  • tkanina