Strona główna  //  Aktualności  //  Wspominamy prof. Martę Tokar

Z wielkim żalem, 22 listopada 2018, pożegnaliśmy znakomitą artystkę prof. Martę Tokar. Tkaniny jej autorstwa znajdują się w zbiorach Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze. Marta Tokar brała udział w organizowanych Sympozjach Sztuki Włókna Kowary, wielokrotnie gościła w naszym muzeum, podczas wystaw zbiorowych i indywidualnych. Zaprzyjaźniliśmy się…

Marta Tokar urodziła się w 1930 roku. Ukończyła Lwowską Szkołę Sztuki Stosowanej (1950) oraz Lwowską Szkołę Sztuk Pięknych (1957). W latach 1957-63 pracowała w Lwowskim Domu Modeli nad tworzeniem unikalnych tkanin inspirowanych sztuka ludową Ukrainy. Od 1963 pracowała w Lwowskiej Akademii Sztuk Pięknych, Katedra Sztuki Tekstylnej. Zajmowała się tkactwem ręcznym, akwarelą, rysunkiem.