Strona główna  //  Aktualności  //  Tkacz z Jaworzyny Śl.

W sobotę, 7 kwietnia, odbędą się 3 kursy Muzealnego Pociągu Specjalnego linią 298 - Sędzisław-Kamienna Góra. Przejazd poprowadzi lokomotywa parowa TKt48-18 z zestawem zabytkowych wagonów. Kursy nawiązywać będą do tego, co mocno kojarzy się z Kamienną Górą i nazywać będą się Krosno, Len i Bolko.

Ta 6 kilometrowa linia kolejowa oddana do użytku 29.12.1869 r., stanowiąca wraz z linią kolejową nr 299 Kamienna Góra - Lubawka - Královec pierwsze zbudowane odgałęzienie od Śląskiej Kolei Górskiej. W 2019 roku obchodzić będziemy jej 150 lecie.

Intencją budowy kolei przez Bramę Lubawską była poprawa zbytu wałbrzyskiego węgla do północnych Czech. Drugi tor na odcinku z Sędzisławia do Kamiennej Góry ułożono jeszcze w XIX wieku. Linia została zelektryfikowana i oddana do obsługi trakcją elektryczną 17.08.1921 r. - elektryfikację przeprowadziło konsorcjum Siemens-Schuckert.(SSW). Na linii wstrzymano ruch całoroczny w kwietniu 2004 r. (relacja Wałbrzych Główny - Lubawka od 2001 r., wcześniej kursy do Kamiennej Góry z Marciszowa).

Bilety na przejazd pociągiem w cenie 14 zł norm, 8 zł - ulgowy rezerwować można na stronie: http://muzeumtechniki.pl/pociagi-krosno-len-i-bolko-sedzislaw-i-kamienna-gora/

Krosno I - I Kamienna Góra - Sędzisław

11:10 Kamienna Góra
11:20 Sędzisław

Krosno II -  Sędzisław - Kamienna Góra

11:30 Sędzisław
11:45 Kamienna Góra

Len I -  Kamienna Góra - Sędzisław

12:05 Kamienna Góra
12:15 Sędzisław

Len II - Sędzisław - Kamienna Góra

12:35 Sędzisław
12:45 Kamienna Góra

Bolko I - Kamienna Góra - Sędzisław

13:05 Kamienna Góra
13:15 Sędzisław

Bolko II - Sędzisław -  Kamienna Góra

13:35 Sędzisław
13:45 Kamienna Góra

A wszystko to w ramach przyjazdu do Kamiennej Góry Muzealnego Pociągu Specjalnego TKACZ z Jaworzyny Śląskiej. Organizatorem wydarzenia są Muzeum Kolejnictwa na Śląsku i Urząd Miasta Kamienna Góra.

Pociąg przywiezie do Kamiennej Góry turystów z leżących na trasie przejazdu miejscowości: Jaworzyna Śląska-Świebodzice-Wałbrzych Miasto-Wałbrzych Główny-Boguszów Gorce–Sędzisław.

Zabytkowy skład przyjedzie do Kamiennej Góry o godz. 10.19, a pożegna nas o 14.49. W tym czasie, turyści, którzy przyjadą do Kamiennej Góry poznawać będą miasto i okolice. Urząd Miasta wraz z Muzeum Tkactwa przygotował dla nich specjalną ofertę zwiedzania.

INFORMACJA DLA TURYSTÓW, KTÓRZY PRZYJADĄ DO KAMIENNEJ GÓRY Z JAWORZYNY ŚL.:

- zwiedzanie Muzeum Tkactwa z przewodnikiem odbędzie się o godz. 11.00 oraz o godz. 12.00

- spacer po mieście z przewodnikiem odbędzie się o godz. 13.30 (zbiórka w holu Muzeum Tkactwa na parterze).

Więcej informacji o przejeździe: http://muzeumtechniki.pl/muzealny-pociag-specjalny-tkacz-jaworzyna-sl-kamienna-gora-jaworzyna-sl/