Strona główna  //  Aktualności  //  Tradycyjne techniki zdobienia tkanin

Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze w roku 2017 realizuje projekt TRADYCYJNE TECHNIKI ZDOBIENIA TKANIN, dofinansowany przez ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Celem projektu jest popularyzacja tradycyjnych technik zdobienia tkanin na Dolnym Śląsku, w regionie o wielowiekowych tradycjach tkackich. W ramach projektu zostaną przeprowadzone warsztaty ilustrujące różnorodne ludowe techniki barwienia tkanin barwnikami roślinnymi, występującymi w naszym regionie. Ponadto pokażemy techniki drukowania na tkaninie i batiku, jako najbardziej popularne w naszym regionie i najchętniej stosowane. Dolny Śląsk posiada duże osiągnięcia w tym zakresie. Warsztaty będą prowadzone przez doświadczonych twórców ludowych i skierowane do różnych grup wiekowych. W ramach projektu będzie przygotowana wystawa dawnych i różnorodnych technik zdobieni a tkanin, na której zaprezentujemy eksponaty ze zbiorów okolicznych muzeów. Wśród eksponatów będą przykłady zabytkowej odzieży, fragmenty ręcznie zdobionych tkanin, akcesoria mody, barwniki naturalne oraz barwione naturalnie próbki tkanin. W oparciu o zgromadzone na wystawie przykłady danych zdobionych tekstyliów przeprowadzimy lekcje muzealne na ten temat. Poprzez nasze działania chcemy podnieść świadomość wśród społeczeństwa o silnych tradycjach tkackich i tekstylnych o znaczeniu tego rękodzieła i przemysłu tekstylnego w naszym regionie. Tkanina początkowo była bardzo droga, ponieważ jej powstawanie trwało długo i wymagało zaangażowania wielu rękodzielników. Podsumowaniem projektu będzie wydanie folderu zawierającego najważniejsze informacje na temat tradycyjnych technik zdobienia tkanin.

Harmonogram działań przedstawimy Państwu w późniejszym czasie. Zapraszamy do udziału w warsztatach i pokazach realizowanych w ramach projektu.