Strona główna  //  Aktualności  //  Festiwal Sztuki Włókna 2012

W sobotę, 15 września, o godz. 17.00 w Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze odbędzie się otwarcie wystawy Jedlica - rzeka jako symbol życia”, towarzyszącej XXXVIII Międzynarodowej Wystawie Sztuki Włókna.

Festiwal Sztuki Włókna jest corocznym, cyklicznym wydarzeniem artystycznym odbywającym się w Kowarach oraz w kilku miastach Dolnego Śląska, które przechowują tradycje sztuki rękodzielniczej. Korzenie tej imprezy sięgają początku lat siedemdziesiątych XX wieku, czyli pierwszych plenerów tkackich organizowanych w Kowarach dla Grupy Tkackiej  „10 x TAK”.

Miasto Kowary dzięki Fabryce Dywanów, znanej w kraju i na świecie z produkcji dywanów i wykładzin podłogowych, do dziś jest rozpoznawalne. Fabryka Dywanów, do końca swojej działalności, była hojnym sponsorem i mecenasem sztuki, bowiem obdarowywała artystów tkaczy tzw. „plątanką kowarską”. Na wystawach światowych i krajowych prezentowane dzieła wykonane z wełny dywanowej  były szczególnie doceniane. Wówczas, przed czterdziestu laty, trudno było sobie wyobrazić, że ten potężny producentprzemysłu lekkiego może zniknąć z mapy Dolnego Śląska i całej Polski.

Artyści plastycy przybywają tu nadal, dla niektórych osób są to sentymentalne powroty do "kolebki sztuki", sztuki która w niej się rozwijała. Spotykają się tu przedstawiciele z różnych ośrodków tkackich z Polski i z zagranicy, by debatować nad współczesnymi kryteriami rozwoju tej dyscypliny, by dzielić się wiedzą
i własnymi doświadczeniami, a także aby torować drogę twórcom młodszej generacji.

Festiwal obejmuje dwutygodniowe Międzynarodowe Sympozjum pn. „Warsztat Twórczy Kowary” oraz wszystkie wizualne i warsztatowe propozycje, które po zakończeniu Sympozjum pozostają nadal w dolnośląskich galeriach i muzeach. Wystawy tkaniny artystycznej mają szeroki zasięg. Artyści w ramach Festiwalu prezentują swoje dzieła w galeriach w Warszawie, we Wrocławiu, w Kamiennej Górze, Jeleniej Górze i w Kowarach, mieście które stanowi jesienne centrum tkaniny artystycznej.