Strona główna  //  Aktualności

Ferie 2022 w Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze przebiegały pod znakiem bezpłatnych warsztatów i zajęć edukacyjnych dla dzieci oraz młodzieży, a także oferty darmowego zwiedzania muzeum z przewodnikiem. Kilkudziesięcioro uczestników skorzystało z naszych propozycji. Oprócz naszych własnych zajęć na temat lalek i ich strojów (4 i 11 lutego), konserwacji dzieł sztuki (8 lutego) oraz string-artu (10 lutego) muzeum przygotowało wspólnie z Miejską Biblioteką Publiczną kilkugodzinne zajęcia edukacyjne na temat książki, druku i współczesnych nośników treści (3 lutego).

Galerie oraz filmy z przebiegu naszych wydarzeń można zobaczyć na muzealnym fanpage’u na Facebooku. Uczestnikom dziękujemy za udział! Zapraszamy do korzystania z naszej oferty edukacyjnej.

Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze serdecznie zaprasza młodzież na nieodpłatne warsztaty "Konserwacja dzieł sztuki", które odbędą się 8 lutego o godz. 10.00 w ramach Ferii w muzeum. Na zajęcia obowiązują zapisy.

Zajęcia odbywać się będą przy zachowaniu reżimu sanitarnego. Szczegółowe informacje dostępne są w muzeum.

Miejsce zajęć: Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze, Plac Wolności 11, 58-400 Kamienna Góra

Telefon do muzeum w sprawie zapisów: 75 744 22 75

Z przyjemnością prezentujemy wyniki XIII Ogólnopolskiego Konkursu na Ręcznie Wykonaną Serwetkę „Serwetki 2021”. Organizatorem konkursu skierowanego do rękodzielników z całej Polski jest Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze. Jury konkursu obradowało 20 stycznia. Nagrodzone zostały prace następujących autorek:

I nagroda: Elżbieta Filipowicz, Kraków, koronka klockowa, projekt autorski

II nagroda: Anna Gościniak, Bielany Wrocławskie, haft z mereżką, projekt autorski

III nagroda: Elżbieta Jurzysta, Warszawa, frywolitka, projekt autorski

wyróżnienie: Ludmiła Sowińska, Kłodzko, technika własna, projekt autorski

wyróżnienie: Małgorzata Grochola, Kraków, koronka klockowa, projekt autorski

wyróżnienie: Anna Janik, Kamienna Góra, koronka szydełkowa, projekt  inspirowany wzorem z magazynu „Robótki Ręczne” 10/2003

Nagrody specjalne:

Nagroda Burmistrza Miasta Kamiennej Góry: Sabina Połeć, Kamienna Góra

Nagroda Dyrektora Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze: Małgorzata Połubok, Tychy

Uczestniczkom gratulujemy i dziękujemy za nadesłane prace. Nagrody prześlemy pocztą.

Do konkurs zgłoszono ponad 40 serwet wykonanych różnymi technikami haftu, koronki oraz własnymi technikami. Prace zostały zaprezentowane na wystawie pokonkursowej w Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze. Wystawę zwiedzać można w godzinach otwarcia muzeum, z zachowaniem reżimu sanitarnego. Ekspozycja czynna będzie do końca lutego 2022.

Zapraszamy do udziału w zajęciach w ramach programu "Ferie w Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze": 3 lutego, godz. 10.00-13.00, "Palimpsest i Metateka" - zabawy i warsztaty plastyczne, techniczne i multimedialne dla dzieci. Będą to kreatywne zajęcia na temat historii technologii papieru, druku i nowoczesnych nośników treści: plastyczne zabawy z papierem, tajemnice dawnych ksiąg i multimedialne gry biblioteczne. Zajęcia prowadzone wspólnie przez pracowników dwóch instytucji: Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze oraz Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kamiennej Górze.

Zajęcia nieodpłatne, wymagane zapisy

Zajęcia odbywać się będą przy zachowaniu reżimu sanitarnego. Szczegółowe informacje dostępne są w Muzeum.

Miejsce zajęć: Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze, Plac Wolności 11, 58-400 Kamienna Góra (część zajęć w ramach warsztatów "Palimpsest i Metateka" zostanie przeprowadzona w siedzibie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kamiennej Górze, ul. Tadeusza Kościuszki 4. Przejście dzieci między instytucjami pod opieką prowadzących zajęcia, poczęstunek, odbiór dzieci w siedzibie MBP)

Telefon do Muzeum w sprawie zapisów: 75 744 22 75